SINAV ZAMAN
Üye olun, başarıyı yakalayın..!
e-mail adresiniz şifreniz
Şifremi Unuttum Kurumsal giriş için tıklayınız.
Abonelik Anasayfa Hakkımızda YHS YGS LYS KPSS Rehberlik Sınavlar SSS Künye-İletişim
 
  2013 ÖSYS de yapılan değişiklikler

 

 2013 OSYS ‘de ilk sınav olan YGS başvurular 2-15 Ocak 2013 arasında olacak. YGS uygulama tarihi ise 24 Mart 2013. Bu sene liselerde zorunlu ders olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisinden hem YGS’ de hem de LYS -4 de soru sormayı kararlaştırdı. Söz konusu ders seçmeli olmadığından dolayı diğer dersler gibi işlevi olacak.
2013- Ygs’ de 5 Tane Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dersinden Soru Gelecek
Daha önce YGS’ de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden soru gelmezken bu sene YGS’ de gelen 160 sorunun 5 tane liselerde zorunlu ders olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisinde olacak. Buna göre 2013 YGS’de daha önce sorulan 17 tarih sorusu 15, 14 coğrafya sorusu 12, 9 olan felsefe sorusu 8 indirilmiş oldu. YGS puan hesaplamasında Sosyal Bilimler bütün alındığından dolayı Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi soruları diğer sosyal bilimler testlerindeki sorular gibi getirisi olacak.
 
2013 ÖSYS’de Müfredat Ayrımı Yapılmayacak;
2013’de “YGS’de ortak müfredata dayalı Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri testi yer alacaktır.  Adaylar, güncel öğretim programlarından sorumludur.”  İfadesi ile soruların şu an okutulan tüm lise müfredatı kapsayacak ifade edildi.
2012 – YGS ‘de öğrencilerden bir kısmı eski müfredata göre mezun olmuş, bir kısmı ise son sınıfta yeni müfredat işliyordu. Mezun olanlar görmedikleri müfredattan soru gelme kaygısı yaşıyorlardı. Öğrenciler bu sen bu ikilemi yaşamayacaklar.
2013 LYS’de Geometri çözüm süresi uzatıldı;
2012’de LYS-1’de Geometri testine ait isimlendirme “Geometri ve Analitik Geometri” olarak belirtilmiş, soru sayısı da 22 + 8 olarak açıklanmıştı. 2013’de bu test “Geometri” olarak tanımlandı ve soru sayısı 30 olarak verildi. “Geometri” testi soru sayısı değişmemesine rağmen süre daha önce 45 dakika verilen çözüm süresi, 60 dakikaya çıkartıldı. Böylece LYS-1 testi’nin toplam süresi 135 dakika oldu.
Üniversite adayları 2012- YGS’de Türkçe testinde uzun paragraf soruları karşısında zaman yetirememişti. Hiç olmasa 2013 ÖSYS’de Geometri test sürenin 15 dakika uzatılması öğrenciler adına olumlu bir gelişmedir.
 Coğrafya konuları kazananın içerikli olacak
2013’de LYS-3’de Coğrafya-1  testi açıklamasında “ Edebiyat-Coğrafya sınavındaki Coğrafya-1 soruları, Coğrafya dersi öğretim programında belirtilen 9. Sınıf kazanımlarının tamamı ile 10., 11. Ve 12. Sınıflarda haftada 2 saat okutulan ortak coğrafya dersi kazanımlarıyla sınırlı olacaktır.” İfadesi yazılmıştır. Böylece kazanımlar ifadesi ile konuların daha güncel ve müfredat içerikli olacağı ifade belirlendi.
2013 - Lys-4 Sınavının Soru Sayıları Değişti;
Bu sene uygulanacak olan LYS-4 sınavına Din Kültürü ve Ahlak Bilgisin dersinden 8 soru sorulacak. Felsefe Grubu testine eklenecek sorularla birlikte toplam 32 soru için 45 dakika çözüm zamanı verilecek.   LYS-4 sınavında tarih soru sayısı değişmezken coğrafya-2 soruları 16 dan 14 düşürüldü.
 
 
 
Lys- 4’de Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Sorularının TS-1 VE TS-2 Testinin Ders Ağırlıklarını Felsefe Grubu sorularıyla eşdeğer olacak
2013- OSYS’de TS puan türü hesaplanırken sorulması planlanan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları TS-1 ve TS-2 puan türlerindeki ağrılıkları Felsefe grubundaki sorular gibi işlev görecek. Buna göre 1 psikoloji veya sosyoloji sorusunun ağırlığı ile 1 Din kültürü sorusunun ağırlıkları aynı olacak. Buna göre Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularının TS-1 deki ağrılığı % 15 iken TS-2 deki ağırlığı da % 10 olacak.
 
2013 Okulun Ağırlıklandırması Kalktı. Taban –Tavan Başarı Puan Aralığı Değişti;
Ortaöğretim bitirme notları en küçüğü 250, en büyüğü 500 olmak üzere ortaöğretim başarı puanına dönüştürülecek. Ortaöğretim bitirme notları (100 üzerinden diploma notu) 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) dönüştürülecek. Böylece, 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250 olacak, en yüksek 100 olan diploma notu için de OBP 500 olacak. 50.’nin altında olan diploma notları 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır. OBP hesaplanmasında Türkiye geneli dikkate alınacak.
Bu sene uygulamaya konması düşünülen OBP hesaplamasıyla  başarılı okul ve çalışan öğrenciyi cezalandırılmaktadır. Seçilerek gelen öğrencilerin homojen olmayan sınıflarda öğrenim görmeleri onların motivasyonlarını düşürecektir. Diğer bir nokta 2013 OSYM kılavuzunda, ifade edilen “Öğrenciye yılsonunda elde ettiğin puanı 5’le çarpıp onunda yüzde 12’sine eklenir”  ifadesi ölçme ve değerlendirme kuralına uymamaktadır. Ölçme ve değerlendirme sürecinde not değişkenleri kontrol edilebilir hale getirilmesi gerekir.  Uygulanması planlanan sistemde istenirse okuldaki tüm çocuklara 100 verilebilir. Notlar şişirilebilir veya öğretmenler değerlendirme konusunda zor durumda kalabilirler. Diğer yönden her hangi bir derste alınan not okuldan okula, sınıftan sınıfa değişmemesi için başarı puan hesaplama formülünün tekrar gözden geçirilmedi gerekir.
 
Faruk Ardıç
Fem Yayın Merkezi
Rehberlik Koordinatörü